Stort grattis till Ulrika Matsgård, RD12, ny roll som VD och koncernchef för Team Olivia
- Ruter Dam

- 27 feb.
- 2 min läsning
"Att göra skillnad med och för människor har alltid varit min drivkraft"

Berätta om ditt nya jobb och vad tjänsten innebär
Jag är mycket glad för förtroendet att den 2 mars tillträda som VD och koncernchef för Team Olivia, som är en av Sveriges ledande aktörer inom personlig assistans med verksamhet även i Danmark. Det känns otroligt meningsfullt att få leda en verksamhet som varje dag är med och bidrar till frihet, trygghet och livskvalitet för så många människor.
Vilka utmaningar står du inför?
Att leda ett företag i vård och omsorg är både komplext och viktigt. Vi verkar i ett område där regelverk och ersättningssystem hela tiden förändras, och där det är avgörande att vi skapar förutsättningar som är hållbara för både kunder och medarbetare - samtidigt som vi jobbar för ordning, kvalitet och regelefterlevnad i allt vi gör. Jag tänker också mycket på hur vi fortsätter attrahera och behålla fantastiska medarbetare i en bransch där relationer är allt, och hur vi hittar ett bra sätt att kombinera lokal närhet med en gemensam styrka, strategi och riktning framåt.
Vilka är dina drivkrafter?
Jag drivs av att göra verklig skillnad. För mig handlar det om att skapa en organisation där vi tillsammans tar ansvar för både omtanke, kvalitet och resultat, där vi har höga ambitioner men också glädje i det vi gör. Att se positiva förändringar för människor i vardagen är det som gör att jag kliver upp på morgonen med energi.
Hur skulle du beskriva ditt ledarskap?
Jag ser mig själv som en värderingsstyrd, trygg och lyhörd ledare. Jag vill vara närvarande, skapa tydlighet i vad vi jobbar mot och ge människor både förtroende och stöd. För mig är det viktigt att bygga en kultur där kollegorna får växa, våga säga ifrån och bidra - en plats där man känner sig sedd och uppskattad.
Vad gör du för att få energi i jobbet och på fritiden?
Jag försöker hitta en bra balans mellan prestation och återhämtning. Att ta pauser, reflektera och vara närvarande med de jag tycker om är jätteviktigt för mig. Jag får också mycket energi genom fysisk aktivitet - allt från tennis och padel till power walks, skidåkning och yoga. Det gör att jag både mår bra och är mer effektiv i min roll som ledare.
Citat eller motto:
"Att göra skillnad med och för människor har alltid varit min drivkraft" - Ulrika Matsgård, RD12

Kommentarer